Rock City's YouTube Channel.

DOT TO DOT STAGE TIMES

As the countdown to Dot To Dot gets well and truly underway, organisers have announced the venue-by-venue breakdown for the tri-city festival which visits Bristol on 2nd June, Nottingham on 3rd June and Manchester on 4th June. Featuring headline sets from The Drums and Pulled Apart by Horses and the first non-London shows for some of the hottest bands around including Pure Love, Odd Future’s The Internet and Pond, as well as must-see appearances from Willy Mason, Wavves, Summer Camp, Willis Earl Beal, Dog is Dead and many more, tickets are currently available for the incredible price of just £20 for each city!

Dot To Dot Organiser Anton Lockwood said: “We’re really pleased to release the schedules for 2012’s Dot To Dot Festival! We work hard to make it a great day where it's possible to see a huge amount of fantastic music with one affordable ticket.

Check out the stage times on the official dot to dot website - HERE or just keep scrolling down....

Nottingham:

The venues marked * are 14+. I.D. will be required

Rock City *

Rock City Basement *

Jongleurs *

Rescue Rooms

Bodega

Stealth

 

Wristband Exchange will be on Talbot St. from 12pm

 

ROCK CITY MAIN HALL

22.00 - 23.00: The Drums

20.30 - 21.15: Dog Is Dead

19.15 - 20.00: Willy Mason

18.00 - 18.45: Jake Bugg

17.00 - 17.30: THePETEBOX

16.00 - 16.30: Lucy Rose

15.00 - 15.30: Bastille

14.00 - 14.30: Parks

 

ROCK CITY BASEMENT

23.00 - 23.45: All The Young

21.15 - 22.00: Hooray For Earth

20.00 - 20.30: Random Impulse

18.45 - 19.15: Dirty Goods

17.30 - 18.00: Ryan Keen

16.30 - 17.00: Lewis Watson

15.30 - 16.00: The Night

14.30 - 15.00: A Night Underwater

13.30 - 14.00: Barnum Meserve

 

JONGLEURS

22.30 - 23.30: Pulled Apart By Horses

21.00 - 21.45: Wavves

19.45 - 20.30: Pure Love

18.45 - 19.15: 2:54

17.45 - 18.15: Turbowolf

16.45 - 17.15: Grey Hairs

15.45 - 16.15: Hot Japanese Girl

14.45 - 15.15: Kagoule

 

THE BODEGA

01.15 - 02.00: Admiral Fallow

00.00 - 00.45: Pond

23.00 - 23.30: Kyla La Grange

22.00 - 22.30: Here We Go Magic

21.00 - 21.30: Rae Morris

20.00 - 20.30: Nina Smith

19.00 - 19.30: Vadoinmessico

18.00 - 18.30: Rumour Said Fire

17.00 - 17.30: Last Dinosaurs

16.00 - 16.30: Mary Epworth

15.00 - 15.30: Park Bench Society

 

RESCUE ROOMS

01.30 - 02.15: The Internet

00.15 - 01.00: Friends

23.00 - 23.45: Summer Camp

21.45 - 22.30: Willis Earl Beal

20.30 - 21.15: O Children

19.30 - 20.00: Peace

18.30 - 19.00: Clock Opera

17.30 - 18.00: The Dunwells

16.30 - 17.00: Hyde & Beast

15.30 - 16.00: A Plastic Rose

14.30 - 15.00: Wonder Villains

13.30 - 14.00: Yunioshi

 

RESCUE ROOMS BAR

Acoustic Rooms

 

13.00 - 13.30: Barrelman

13.40 - 14.10: Band of Jackals

14.20 - 14.50: Harlikings

15.00 - 15.30: Competition Winner

15.40 - 16.10: Joe Danks

16.20 - 16.50: Jiallo Jazz Band

17.00 - 17.30: Leela and The Spaceship

17.40 - 18.10: Mahalia

18.20 - 18.50: Red Bear

19.00 - 19.30: Will Bailey

19.40 - 20.10: Charlotte Carpenter

20.20 - 20.50: Blind Cave

21.00 - 21.30: Joshua Keogh

21.40 - 22.10: Indiana

22.20 - 22.50: Gallery 47

23.00 - 23.30: Spaceships Are Cool

 

RED ROOM

01.00 - 01.30: Islet

23.45 - 00.15: Deaf Club

22.30 - 23.00: Michael A Grammar

21.15 - 21.45: Broken Hands

20.00 - 20.30: Eyes On Film

19.00 - 19.30: Two Wounded Birds

18.00 - 18.30: Scoundrels

17.00 - 17.30: Patterns

16.00 - 16.30: Gabriel Bruce

15.00 - 15.30: Being There

14.00 - 14.30: Wanderlings

 

STEALTH LIVE ROOM (downstairs)

00.00 - 00.45: Kwes

23.00 - 23.30: Sunless '97

22.00 - 22.30: Doldrums

21.00 - 21.30: The Hundred In The Hands

20.00 - 20.30: Lulu James

19.00 - 19.30: Josh Kumra

18.00 - 18.30: Pearl And The Beard

17.00 - 17.30: Swiss Lips

16.00 - 16.30: Kappa Gamma

15.00 - 15.30: I Am Lono

14.00 - 14.30: Bitter Strings

 

STEALTH DJ ROOM (Upstairs)

02.30 - 03.15: Bondax

01.00 - 02.30: Olugbenga (Metronomy)

14.00 - 23.00: Silent Sound System

 

Comments